
Remont
Katedra
- Historia
- Biskupi
- Kapituła
- Spowiedź w Katedrze
- Adoracja Najświętszego Sakramentu
- Przywileje bazyliki mniejszej
- Matka Boża Mazowiecka
- Kult św. Zygmunta
- Płoccy Męczennicy
- Ślub w katedrze
- Organy katedry
- Polichromia
- Chór katedralny
- Canzona
- Informacja turystyczna
- Skarbiec katedralny
- Jesteśmy na Facebooku, Instagramie i YouTube!
- Msze św. i nabożeństwa przez Internet!
Parafia
Aktualności \ Msza św. z okazji nadania imienia I Prywatnemu Liceum Plastycznemu w Płocku
„Malarstwo Władysława Drapiewskiego cechuje artystyczny nastrój podnoszący człowieka, pokazujący inne perspektywy, pomagający nawiązać kontakt z Bogiem. Jest to możliwe bo on sam był w żywym kontakcie z Panem Bogiem” – mówił w naszej Katedrze bp Roman Marcinkowski podczas Mszy św. z okazji nadania I Prywatnemu Liceum Plastycznemu w Płocku imienia Władysława Drapiewskiego.
„Wybór patrona to niezwykle ważna sprawa. Imię określa i wyróżnia człowieka spośród innych. Nie jesteśmy kimś anonimowym” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji płockiej. „Patron odznacza się nieprzeciętnymi wartościami intelektualnymi, moralnymi, religijnymi. On wyrósł ponad przeciętność. To ktoś, kto fascynuje sobą. To ktoś, kto pozostał wierny najszlachetniejszym wartościom: miłości, wierności, prawdzie, Bogu, Ojczyźnie. Patron to wzór, to punkt odniesienia, on swoim życiem pokazuje jakim być, jak postępować, jak chodzić po tej ziemi. Czego strzec? Komu warto tu na ziemi zawierzyć? Na kogo postawić? Co uczynić, aby z życia swojego zrobić wielki dar? – pytał biskup Roman.
Biskup Marcinkowski odwoływał się do listu św. Jana Pawła II napisanego do artystów w 1999 roku. Padło w nim zdanie, że „zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki”. „Jakże to głębokie zdanie” – komentował hierarcha. „Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Sam człowiek jest materiałem. Mam nadać mojemu człowieczeństwu formę i znaczenie. Być twórcą własnego życia i nadawać temu życiu właściwy kształt to nadawać to co mnie w życiu czyni lepszym, wrażliwszym, lepszym, godnym poważania, co mnie czyni piękniejszym!” – dodawał. „Niech wasza działalność artystyczna pomaga wam odnajdywać to jedyne piękno, które jest w Bogu” – zakończył swoją homilię biskup Roman.
Za celebrację Mszy świętej dziękowała Księdzu Biskupowi dyrektor Liceum Małgorzata Mroczkowska. Ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz Parafii Katedralnej powiedział z kolei „Gratuluję odwagi wyboru Drapiewskiego! Warto mieć takiego patrona z jednej strony lokalnego, z drugiej o szerokich horyzontach i człowieka wierzącego. Dobrze, że po latach się to docenia”.
Władysław Drapiewski (1876-1961) był malarzem, jest jednym z najbardziej znanych twórców malarstwa ściennego pierwszej połowy XX wieku. Jego najsłynniejszym dziełem jest polichromia Katedry płockiej wykonana w latach 1904-1916.
I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku powstało w 1993 roku z inicjatywy Małgorzaty i Marka Mroczkowskich. Szkoła mieści się przy ul. Sienkiewicza, na terenie Parafii Katedralnej.
/redakcja katedraplock.pl/