Aktualności \ Płockie Kolędowanie 2018

Najpiękniejsze kolędy polskie oraz innych narodów w wykonaniu najlepszych polskich muzyków oraz płockich chórów i wokalistów.

- 5 stycznia (piątek) | Katedra | godz. 19:00
Olga Borys i Chór Minstrel

- 6 stycznia (sobota) | Katedra | godz. 19:00
Łódzka Grupa Kreatywna - "Z kolędą przez Polskę"

- 7 stycznia (niedziela) | Katedra | godz. 19:00:
Zespół Turnioki - koncert kolęd i pastorałek

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Olga Borys to polska aktorka i wokalistka. W latach 1997-99 występowała w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 1999-2001 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od lat znana jest polskim telewidzom z udziału w popularnych serialach. Grała między innymi w "Klanie", "Na Wspólnej" czy w "Magdzie M.". Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wcieliła się w rolę Zuzi w popularnym sitcomie "Lokatorzy". Aktorka wzięła udział w szóstej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

Chór Minstrel działa przy najstarszej polskiej szkole - Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Powstał w 1992 roku i obecnie liczy ok. 86 chórzystów – uczniów Liceum. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel Małachowianki - Sławomir Gałczyński. Współprowadzącą chóru jest Eliza Łochowska, a zespołowi na fortepianie towarzyszy Dariusz Petera. Minstrel skupia uczniów i absolwentów liceum. W czasie 25-letniej działalności zespół dał około 520 koncertów w kraju i za granicą. Śpiewał w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Muzycy Łódzkiej Grupy Kreatywnej przedstawią program kolęd i pieśni regionalnych związanych z obrzędowością świąteczną. Projekt specjalny „Z kolędą przez Polską – wersja płocka” to unikalne w skali kraju wydarzenie literacko-muzyczne oparte o pieśni ludowe wywodzące się z ziem jednej z dawnych głównych siedzib Królestwa Polskiego, wsparte najbardziej znanymi kolędami w odświeżonych aranżacjach. Klimatyczne kompozycje wprowadzą publiczność w ciepły i rodzinny nastrój świąt, dając radość ze wspólnego kolędowania, zaś znajdujące się w drugiej części repertuaru muzyczne formy ludowe wzbogacone intrygującymi improwizacjami ukażą bogactwo dawnej muzyki.
W repertuarze, obok znanych kompozycji, takich jak "Cicha noc" czy "Dzisiaj w Betlejem", znajdą się również te regionalne, zaczerpnięte z tomów pieśni spisanych przez Oskara Kolberga.
Kwartet wystąpi w składzie: Konrad Michalak – wokal, Szymon Szyszka – piano elektryczne, Kamil Biadała – kontrabas, Karol Szczygieł – perkusja.

Turnioki to zespół grający muzykę polskich i słowackich gór we własnych, bardzo ciekawych, współczesnych aranżacjach. Zespół istnieje od 2000 roku i zagrał do tej pory blisko 900 koncertów w Polsce i za granicą reprezentując nasz kraj na festiwalach m.in. w Meksyku, Indiach, Niemczech, Czechach na Ukrainie i Słowacji.
W Płocku grupa wykona program „Na to Boze Narodzyniy – koncert kolęd i pastorałek po góralsku”.

Patronat medialny: Tygodnik Płocki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, KRDP