Aktualności \ Pielgrzymka do Słupna

W sobotę 27 sierpnia Akcja Katolicka Diecezji Płockiej organizuje Pieszą Pielgrzymkę im bł. Abpa A. J. Nowowiejskiego z Płocka do Słupna, do miejsca internowania błogosławionych męczenników.

 

To już trzecia edycja. Pielgrzymka będzie miała charakter nie tylko religijny, ale i patriotyczny, wpisze się w pamięć uczestników, upamiętniając życiorysy bł. abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp Leona Wetmańskiego, zamordowanych podczas drugiej wojny światowej.

Kto może się wybrać do Słupna? Wszyscy chętni. Organizatorzy zapraszają osoby, które zechcą w drodze uczestniczyć w kilkugodzinnych rekolekcjach, zwłaszcza młodzież i pedagogów z płockich szkół i uczelni. Chodzi o to, by uwrażliwić młode pokolenie na wydarzenia, które w niedawnej przeszłości miały miejsce, a starszemu pokoleniu – przypomnieć.

W Słupnie więziony przez Niemców był miedzy innymi bł. abp Antoni Julian Nowowiejski, przed wywiezieniem do obozu w Działdowie, gdzie zginął śmiercią męczeńską prawdopodobnie 28 maja 1941 r. Nie ustalono miejsca jego spoczynku. W 1999 r. w Warszawie Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, stawiając na czele 108 beatyfikowanych wtedy męczenników II wojny światowej.

Przewidywany program pielgrzymki
godz. 8.30 – 8.50 – Zbiórka przed pomnikiem Jana Pawła II przy płockiej katedrze,
godz. 8.50 – Zamyślenie modlitewne i błogosławieństwo uczestników pielgrzymki
godz. 9.00 – Rozpoczęcie pielgrzymki
godz. 13.00 – Planowany czas dojścia pielgrzymki do Słupna
godz. 13.15 – Msza św.
Spotkanie integracyjne uczestników pielgrzymki, poczęstunek
godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
godz. 16.00 – zakończenie, powrót we własnym zakresie.