Aktualności \ Pielgrzymka do Przasnysza i Rostkowa

29. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa


„Rosnąć z Jezusem” – pod takim hasłem 17 września odbyła się 29. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. Wzięło w niej udział około 11 tysięcy młodych ludzi. Eucharystii z ich udziałem przewodniczył ks. bp Roman Marcinkowski.

Pielgrzymka odbyła się w dwóch etapach. Dzieci wyruszyły do Rostkowa z Przasnysza, aby przejść pieszo 6 km do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przekroczyły Bramę św. Stanisława Kostki i wzięły udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

W skierowanym do nich słowie zachęcał, aby kroczyły drogą, którą wskazał im św. Stanisław Kostka. Odnosząc się do homilii, którą podczas Mszy św. wygłosił ks. Paweł Czarnecki, prosił, aby dzieci realizowały swoje pasje, które „nie będą byle jakie”, ale oparte na modlitwie i wierze.

Uczestnicząca w pielgrzymce młodzież spotkała się od razu przy Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wzięła udział w programie ewangelizacyjnym „Rosnąć z Jezusem” oraz w Eucharystii, również pod przewodnictwem bpa Marcinkowskiego. Zachęcał on młodzież do brania przykładu w życiu z odpowiedzialnej postawy patrona – rówieśnika św. Stanisława Kostki.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, któremu towarzyszyło dwoje uczestników tegorocznych 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Ks. Grzelczyk prosił młodzież, aby całkowicie zawierzyła Jezusowi, do czego namawiał Ojciec Święty Benedykt XVI w Madrycie.

W programie spotkania znalazł się także koncert zespołu „40 i 30/70”, wraz za świadectwem lidera grupy. Koncert został przyjęty entuzjastycznie. Ponadto młodzi pątnicy chętnie i licznie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. Mogli także na telebimie oglądać relację z 26. Światowych Dni Młodzieży oraz nabyć płyty z muzyką chrześcijańską.

W pielgrzymce do Rostkowa i Przasnysza, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyli także młodzi ludzie z diecezji toruńskiej, łowickiej, łomżyńskiej, warszawskiej, warmińsko-mazurskiej. Była ona zwieńczeniem obchodów I Tygodnia Wychowania w diecezji płockiej. (Elżbieta Grzybowska)
 

 

fot. Łukasz ChruścielFoto relacja