Aktualności \ Dzień papieski

„W naszym zlaicyzowanym świecie pragnienie i usposobienie do modlitwy słabnie. Istnieje absolutna konieczność modlitwy w świecie i za świat, za Polskę, która jak nigdy potrzebuje modlitwy” – przekonywał dzisiaj bp Piotr Libera podczas Mszy świętej.


W XI Dniu Papieskim bp Libera przypomniał, że bł. Jan Paweł II przez prawie 27 lat swojego pontyfikatu „otwierał współczesny świat na Boga”, jednoczył się z Nim w modlitwie. To modlitwa, osobista i wspólnotowa, pozwalała mu „ogarniać sprawy ludzkości”. W homilii hierarcha odwołał się do osobistych wspomnień ze studiów w Rzymie.


„Nigdy nie zapomnę Jana Pawła II, gdy zaprosił na Eucharystię do Watykanu polskich księży, studiujących w Rzymie. Znaleźliśmy go na klęczkach, zatopionego w modlitwie. Papież bowiem przed każdą Eucharystią pogrążał się w długiej medytacji, trwającej nawet do godziny. Gdy wstał i spojrzał na nas, zobaczyłem twarz człowieka, który niczym Mojżesz rozmawiał z Bogiem” – wspominał ordynariusz płocki. Przypomniał również, że ulubioną modlitwą papieża była Droga Krzyżowa, którą odmawiał codziennie, podobnie jak różaniec i Apel Jasnogórski.


„Papież był mistykiem. Modlitwa była jego życiem, on oddychał modlitwą, jego serce biło w rytm modlitwy, modlitwa była najważniejszą częścią jego życia. Gdy zaproponowano mu, aby ograniczył czas na modlitwę, odpowiedział: 'Nie, to mnie trzyma'. Jan Paweł II to prawdziwy człowiek modlitwy, 'homo Dei' – prawdziwy Boży człowiek. Staje się wzorem i nauczycielem modlitwy. Przez swój przykład uczy, że trzeba wierzyć, działać, a w końcu modlić się. Modlitwa ma zawsze pierwszeństwo” – akcentował hierarcha.


Biskup przekonywał również, że modlitwa jest „potrzebą, obowiązkiem, pociechą, nadzieją, pięknem”. Natomiast współczesne czasy są okazją do modlitwy „żarliwej, wypraszającej triumf sprawiedliwości, pokornej, ożywiającej na nowo dobre pragnienia”: „Nasz świat potrzebuje Boga, choć tak łatwo Go odrzuca. Musimy zaufać Bogu bardziej niż własnym siłom” – mówił.
W Eucharystii w bazylice katedralnej płockiej uczestniczyli m.in. stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Modlili się przy relikwiach bł. Jana Pawła II, które podczas Mszy św. były wystawione na ołtarzu.


W Płocku przez cały XI Dzień Papieski przed kościołami prowadzona jest zbiórka do puszek na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obecnie w diecezji płockiej stypendia te otrzymuje 70 osób. Również przez cały dzień na antenie Katolickiego Radia Płock trwa konkurs papieski. Słuchacze, którzy odpowiadają na pytania związane z pontyfikatem bł. Jana Pawła II, w nagrodę otrzymują publikacje Płockiego Instytutu Wydawniczego. Nagrodą główną, wylosowaną wieczorem, będzie nawigacja GPS, ufundowana przez stowarzyszenie „Civitas Christiana”. (Elżbieta Grzybowska)Foto relacja