Aktualności \ "Ratujmy Płockie Powązki"

Stowarzyszenie „Starówka Płocka” po raz dwunasty będzie prowadzić kwestę na rewaloryzację i konserwację nagrobków z płockich nekropolii. Akcja odbędzie się 1 i 2 listopada przy cmentarzach. Wśród kwestujących znajdą się artyści, przedsiębiorcy, duchowni.

We wtorek 1 listopada i w środę 2 listopada na płockich cmentarzach pojawi się około stu kwestarzy. Wszyscy będą wyposażeni w specjalne identyfikatory i puszki. Celem akcji jest zebranie środków finansowych, na konserwację zabytkowych nagrobków, znajdujących się na płockich cmentarzach.

Tradycyjnie w kweście weźmie udział wielu znanych płocczan. Swój udział zapowiedzieli m.in. lekarze, dziennikarze, przedsiębiorcy, politycy, artyści, społecznicy i księża.

„Dzięki zbiórkom prowadzonym w latach ubiegłych, udało nam się ocalić dwadzieścia siedem historycznych pomników nagrobnych i wznieśliśmy dwa nowe, w tym dla zasłużonej rodziny Gruberskich. Dzięki hojności płocczan pamięć o tych, którzy odeszli, przetrwa kolejne lata – mówi Michał Skarżyński, prezes Stowarzyszenia „Starówka Płocka”.

W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano około 36 tys. zł. Do tej pory organizatorom akcji udało się zebrać około 440 tys. zł. Oprócz kwesty pieniądze przekazują także płockie instytucje i zakłady pracy. Z planów wynika, że zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka doktora Kurowskiego i rodziny Dąbrowskich.