Aktualności \ PŁOCCZANIE MODLILI SIĘ ZA MISJONARZY

PŁOCCZANIE MODLILI SIĘ ZA MISJONARZY

               Biskup Piotr Libera przewodniczył w bazylice katedralnej w Płocku w święto Trzech Króli uroczystej Eucharystii, podczas której płocczanie modlili się za misjonarzy. Tego dnia ordynariusz płocki obchodził także czternastą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Podczas Eucharystii homilię do licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych wygłosił ks. Jacek Kędzierski, który przez kilka lat był misjonarzem w Peru.

                  Bp Piotr Libera na wstępie Mszy św. prosił, by modlić się za rodaków, którzy po raz pierwszy od 50 lat mogą obchodzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy. Podkreślił, że ten dzień jest „wspomnieniem uniwersalizmu zbawienia”, dlatego szczególnie należy modlić się za misjonarzy. Modlitwie polecił zwłaszcza misjonarzy z Kościoła lokalnego - diecezji płockiej.

                   „Dziś świętujemy objawienie się Boga światu w ludzkim ciele i to, że dał się nam poznać jako Zbawiciel – mówił w homilii ks. Jacek Kędzierski. – Trzej Mędrcy, którzy do Niego przychodzą, reprezentują trzy kontynenty. Spotkanie Mędrców z Jezusem jest spotkaniem człowieka szukającego Boga i Boga szukającego człowieka. Takich spotkań jest bardzo wiele, bo w każdym z nas jest wołanie o Boga i o Bożą miłość. Bez Bożej miłości i Bożego światła brakuje nam w życiu tego, co najważniejsze”, podkreślał ks. Kędzierski.

                 W swym słowie akcentował, że przyjęcie Bożego światła jest możliwe dzięki misjonarzom, w tym kilkunastu misjonarzom z diecezji płockiej, którzy pracują w Ameryce Południowej, Afryce, na Wschodzie. Czterech z nich posługuje duszpastersko w Peru. Ks. Jacek Kędzierski opowiedział o realiach pracy misjonarza w tym rozległym kraju, w którym ksiądz dociera do wiernych często tylko raz na pół roku, a woda święcona jest „remedium na wszystko”, bowiem Peruwiańczycy wierzą w jej moc.

                     „Mówienie, że misjonarz nawraca, jest uproszczeniem. Misjonarz i miejscowa ludność wzajemnie się od siebie czegoś uczą. Misjonarz mówi im o najbardziej podstawowych prawdach. Często wydaje się, że to oni, żyjący blisko natury, są także bliżej Ewangelii. Poza tym choć mają niewiele, chętnie dzielą się tym z innymi i dziękują Bogu za to, co mają. Ufają, że zawsze otrzymają od Boga to, co jest im potrzebne do życia. Obyśmy tak jak oni, potrafili cieszyć się ze spotkania z przychodzącym Chrystusem”, podkreślał ks. Kędzierski.

                          Na zakończenie Mszy św. w 14. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej, z rąk Papieża Jana Pawła II w Rzymie, bp Piotr Libera przyjął okolicznościowe życzenia. W imieniu duchowieństwa, sióstr zakonnych i wiernych świeckich diecezji płockiej złożył je ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. (eg)