Aktualności \ "Przekroczyć próg nadziei" w katedrze na beatyfikację

"Przekroczyć próg nadziei" w katedrze

Niezwykły spektakl będzie można obejrzeć w sobotni wieczór w płockiej katedrze. Zespół naszego teatru chce uczcić beatyfikację Jana Pawła II. Pokaże w świątyni swą sztukę sprzed lat. A sztuka ta nazywa się "Przekroczyć próg nadziei".

"Przekroczyć próg nadziei", książka, a właściwie wywiad rzeka, jakiego Jan Paweł II udzielił włoskiemu dziennikarzowi Vittorio Messoriemu. To 200-stronicowa wędrówka przez pontyfikat papieża. Na jej podstawie płocki teatr przygotował w 1995 r. pod przewodnictwem dyrektora teatru Marka Mokrowieckiego (autora scenariusza i reżysera) przedstawienie. Przez te wszystkie lata wystawiał je w sumie tylko kilka razy, zazwyczaj w plenerze, przed katedrą. W sumie spektakl obejrzało łącznie blisko 5 tys. ludzi.

 

Teraz teatr powraca do niego z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.- Choć właściwie to nie będzie dokładnie to samo przedstawienie. Tym razem postawiliśmy na formę poetyckiego rapsodu - zastrzega Mokrowiecki. - Pozostawiliśmy fragmenty wywiadu rzeki, rzecz jasna wciąż pojawiają się w nim postacie dziennikarza, którego zagra Henryk Jóźwiak i samego papieża, w tej roli - Henryk Błażejczak. Do tego dołożyliśmy songi do tekstów ks. Jana Twardowskiego i Stachury. Zaśpiewają je Magdalena Tomaszewska i Piotr Bała. A ja sam, na zakończenie, odczytam obszerne fragmenty testamentu Jana Pawła II.

 

Dyrektor Mokrowiecki mówi, że jest pod ogromnym wrażeniem tego tekstu. - Zawiera on najwspanialsze świadectwo religijne, mówi o posłannictwie, wierze, sensie istnienia, o powierzeniu się Bogu. Dotyka spraw trapiących współczesny świat. W zakończeniu, niezwykle wzruszającym, papież wraca do swych lat dziecinnych, wspomina rodziców, siostrę, Wadowice. Wszystko to napisane jest najpiękniejszą polszczyzną. Treści, jakie staraliśmy się zawrzeć w naszym niedzielnym spektaklu, odnoszą się właśnie do przesłania owego testamentu.Spektakl rozpocznie się o godz. 19:0, sobota 30 kwietnia 2011 r.

ZAPRASAMY

Wstęp wolny.

źródło:gazeta.pl

 Foto relacja