
Remont
Katedra
- Historia
- Biskupi
- Kapituła
- Spowiedź w Katedrze
- Adoracja Najświętszego Sakramentu
- Przywileje bazyliki mniejszej
- Matka Boża Mazowiecka
- Kult św. Zygmunta
- Płoccy Męczennicy
- Ślub w katedrze
- Organy katedry
- Polichromia
- Chór katedralny
- Canzona
- Informacja turystyczna
- Skarbiec katedralny
- Jesteśmy na Facebooku, Instagramie i YouTube!
- Msze św. i nabożeństwa przez Internet!
Parafia
Aktualności \ Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II
Mieszkańcy diecezji płockiej dziękowali podczas uroczystej Eucharystii na Starym Rynku w Płocku w niedzielę 5 czerwca za beatyfikację Jana Pawła II, 20. rocznicę jego wizyty w mieście i 80. rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Uroczystościom dziękczynnym towarzyszyły relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.
Płockiej Eucharystii przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup senior z Wrocławia, koncelebrowali ją bp płocki Piotr Libera i bp pomocniczy Roman Marcinkowski.
Kard. Gulbinowicz sprawował Najświętszą Ofiarę w ornacie, który miał na sobie Jan Paweł II podczas Mszy św. 7 czerwca 1991 r. w Płocku. Na ołtarzu umieszczono relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.
Na wstępie Eucharystii bp Libera zaznaczył, że diecezja płocka włączyła się w długi szereg miast, które składają Bogu dziękczynienie za to, że 20 lat temu odwiedził je Jan Paweł II. Papież wówczas „niczym Mojżesz kroczył przez kraj z Dekalogiem i przykazaniem miłości”. Ordynariusz podkreślał, że diecezja płocka dziękuje Bogu także za beatyfikację Ojca Świętego, 80. rocznicę objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej i 70. rocznicę śmierci płockich błogosławionych męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.
W homilii kard. Gulbinowicz przypomniał, że obie diecezje: płocka i wrocławska, zostały powołane w roku 1000, ale to płocka była najdalej na wschód wysuniętym bastionem chrześcijaństwa i stąd wyruszali misjonarze. Przypomniał także, że zgodnie z wolą biskupa płockiego Aleksandra z Malonne, biskupem wrocławskim został jego brat Walter. Zasłynął on m.in. z powołania jednej z pierwszych w Polsce szkół katedralnych.
Hierarcha odwołał się także do osobistych wspomnień. „W 1934 roku miałem 11 lat. Szedłem ulicą z ciocią, która pokazała mi siostrę zakonną i powiedziała, że z tą siostrą rozmawiał Pan Jezus. Ja wtedy zareagowałem, że z kim miałby rozmawiać? Jezus Miłosierny jest gotów rozmawiać z każdym człowiekiem. On nikogo nie opuszcza i nikim nie gardzi. Nie wolno nigdy tracić nadziei, nawet wtedy, gdy człowiek wstydzi się spojrzeć na swoją twarz. Nawet wtedy nie wolno bać się powiedzieć „Jezu, ufam Tobie!»” - stwierdził kard. Gulbinowicz.
Zachęcał także do radości, wypływającej z faktu, że „można zawsze liczyć na Boże Miłosierdzie”, teraz i w przyszłości. Zwracał się również do wszystkich rodziców, aby znajdowali czas na wspólną modlitwę z dziećmi, bo w tym kryje się moc dobrego postępowania. Przypomniał, jak bardzo ze swoją rodziną związany był Karol Wojtyła, choć Bóg nie oszczędził mu krzyża opuszczenia przez najbliższych. „Jesteście kapłanami domowego Kościoła” - zwracał się do rodziców.
Oprawę chóralną zapewniły podczas Eucharystii zapewniły: kwintet „Canzona” z Płocka, zespół muzyki sakralnej „Lumen” z Poznania oraz chór „Vox Juventutis” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Bezpośrednio po Mszy św. można było wysłuchać okolicznościowego koncertu w ich wykonaniu pt. „Płock Miastem Miłosierdzia”.
W płockiej uroczystości wzięło udział m.in. duchowieństwo diecezji płockiej, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych oraz Kościół chrześcijańskich, stowarzyszenia, ruchy i organizacje katolickie, działające na terenie diecezji, szkoły noszące imię bł. Jana Pawła II, władze samorządowe Płocka i województwa mazowieckiego, służby mundurowe, rektorzy wyższych uczelni, senatorowie i posłowie.
Uroczystość dziękczynną poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II przy bazylice katedralnej na Wzgórzu Tumskim. Złożyły je szkoły, uczelnie, instytucje i organizacje miasta Płocka i diecezji płockiej. (Elżbieta Grzybowska)
fot. Jan Waćkowski