Aktualności \ Przyjdź pod okno papieskie

 

Już 7. czerwca o 20:30 spotkamy się pod oknami Domu Biskupiego w Płocku, aby wspólnie przypomnieć sobie chwile sprzed dwudziestu lat, kiedy to Jan Paweł II, w czasie pielgrzymki do Ojczyzny, rozmawiał z płocczanami z tego właśnie okna.
 
Spotkanie pod oknem wpisuje się w płockie obchody rocznicy wizyty bł. Jana Pawła II w Płocku i w dziękczynienie za jego beatyfikację.
 
Chcemy przypomnieć płocczanom to szczególne okno, a przede wszystkim to, co mówił wówczas Ojciec Święty. Jednocześnie jest to niepowtarzalna okazja, aby pokolenie, które nie może pamiętać pielgrzymki Papieża doświadczyło tej siły wspólnoty i obecności Jana Pawła II, jakiej doświadczał Płock przed laty.
 
Będziemy gromadzić się na Placu Narutowicza, pod oknami Domu Biskupiego, 7. czerwca już od godziny 20.00. O 20:30 przypomnimy sobie, co mówił do płocczan Jan Paweł II dwadzieścia lat temu, odmówimy litanię do Błogosławionego, a następnie przejdziemy pod pomnik Jana Pawła II, gdzie wysłuchamy koncertu zespołu Anastas.
 
Spotkanie zakończymy Apelem Jasnogórskim.

 RELACJA ZE SPOTKANIA

 

Spotkanie młodzieży pod „oknem papieskim”, maraton tekstów papieża, wystawa fotografii „Piotr naszych czasów”, spacer do miejsc papieskich i koncert zespołu „Anastas” złożyły się 7 czerwca na płockie obchody 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka. Jan Paweł II odwiedził miasto w dniach 7-8 czerwca 1991 roku.
Obchody 20. rocznicy zainaugurowano w III LO im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, maratonem tekstów papieża pt. „Próbna matura z Janem Pawłem II”. Przez siedem godzin uczniowie siedmiu klas liceów z Płocka i regionu rozwiązywali testy z fragmentami nauczania Jana Pawła II (m.in. „List do artystów”, przemówienie „Westerplatte”, „Przekroczyć próg nadziei”, „Pamięć i tożsamość”). W przedsięwzięciu, które zainicjowała polonistka Grażyna Rybicka, wzięło udział 321 uczniów. Co godzinę rozpoczynały pracę nad tekstami inne klasy, do każdej swoje słowo w przekazie multimedilanym kierował bp Piotr Libera.
Płocki Klub Inteligencji Katolickiej zorganizował spacer do miejsc, w których był papież 20 lat temu. Były to: Plac Celebry pielgrzymkowej Eucharystii u zbiegu ulic Łukasiewicza i Gawareckiego, pomnik bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przy kościele św. Jana Chrzciciela, Zakład Karny, katedra, „okno papieskie” w domu biskupim przy ul. Narutowicza.
W Opactwie Pobenedyktyńskim otwarta została wystawa „Piotr naszych czasów”. Zorganizowało ją Muzeum Diecezjalne, przy współpracy z Książnicą Płocką. Na wystawie pokazano zdjęcia z pielgrzymki płockiej i innych pielgrzymek, wykonane przez znanego płockiego fotografika Jana Waćkowskiego. Bp Libera wręczył mu okolicznościowy medal, wybity z okazji 20. rocznicy papieskiej pielgrzymki i 80. rocznicy pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, które miały miejsce w Płocku.
Wernisażowi wystawy towarzyszył program mulimiedialno-słowno-muzyczny pt. „Pieśń Ojca”, w wykonaniu zespołu „Bemolla”, który w parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku prowadzą Maria i Bogdan Marciniak oraz zespołu Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku. Każdy z gości otrzymał w prezencie komplet zdjęć z papieskiej pielgrzymki i książeczkę z płockimi homiliami i przemówieniami papieża.
Wieczorem młodzież spotkała się przed „oknem papieskim” w domu biskupim przy ul. Narutowicza. Było to drugie okno w Polsce – po słynnym oknie na ul. Franciszkańskiej w Krakowie, z którego papież rozmawiał z wiernymi. Pod „oknem papieskim” m.in. diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Rafał Grzelczyk odczytał słowa Jana Pawła II sprzed 20 lat, wspólnie odmówiono „Litanię do bł. Jana Pawła II” i zaśpiewano Apel Jasnogórski. Spotkanie zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, wzięli w nim udział przedstawiciele duszpasterstw młodzieży z diecezji płockiej. Na zakończenie uczestnicy akcji „Przyjdź pod okno” złożyli kwiaty pod pomnikiem Papieża przy katedrze płockiej.
W słowie skierowanym do młodych bp Libera przypomniał, jak ważne miejsce w życiu Jana Pawła II zajmowała młodzież: „Wasza obecność świadczy o tym, że papieski siew nie poszedł na darmo. Jesteście «pokoleniem JP 2». Zygmunt Krasiński powiedział kiedyś o Adamie Mickiewiczu «my wszyscy z niego». Parafrazując te słowa, można powiedzieć, że my wszyscy jesteśmy z niego – z Jana Pawła II. Nawet nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak bardzo on w nas jest” - akcentował ordynariusz płocki.
Przypomniał także, że Papież często zachęcał do budowania „domu swego życia” na skale: „Jan Paweł II budował dom na skale, a w tym domu były okna szeroko otwarte na Boga i drugiego człowieka. Życzę, aby w domu waszego życia też były takie okna” - zwracał się do młodzieży hierarcha.
Tego dnia swoje 20-lecie obchodziło także Katolickie Radio Płock, którego pierwszą audycją była transmisja z Mszy św. papieskiej z Placu Celebry. Papież wypowiedział wtedy słowa: „Vivant seguentes” (niech żyją następcy). Płockie radio było pierwszym radiem katolickim w bloku wschodnim.
Ostatnim wydarzeniem dnia był koncert bluesowo-rockowego zespołu „Anastas” z Sierpca, istniejącego przy parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Zespół, którego opiekunem muzycznym jest ks. Dariusz Skoczylas, zagrał autorskie utwory muzyki chrześcijańskiej.
We wtorek 7 czerwca płocczanie składali kwiaty i zapalali znicze w miejscach upamiętniających pielgrzymkę Papieża: przy pomniku Jana Pawła II przy płockiej bazylice katedralnej, pamiątkowej tablicy na domu biskupim przy ul. Narutowicza, gdzie nocował Ojciec Święty, na Placu Celebry, gdzie 7 czerwca sprawował Eucharystię dla mieszkańców Płocka i diecezji. (Elżbieta Grzybowska)

 

fot. Ł. Chruściel



Foto relacja