Aktualności \ Noc Muzeów w Muzeum Diecezjalnym

W sobotę 4 czerwca Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego w Płocku weźmie udział w Nocy Muzeów. Placówka będzie czynna w godzinach wieczornych od 18.00 do 24.00. Wydarzenie wpisuje się w Dni Historii Płocka.

Goście Nocy Muzeum w Muzeum Diecezjalnym im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego w Płocku będą mogli 4 czerwca wszystkie ekspozycje oglądać bezpłatnie, w godz. 18.00-24.00. Dostępne będą ekspozycje stałe, znajdujące się w „nowym” i „starym” budynku muzeum m.in. skarbiec, wystawa „Chrystus w sztuce”, wystawa misyjna, malarstwo Sławy Kwiatkowskiej, wystawa archeologiczna. Będzie można także wejść na zabytkowe mury i wieżę szlachecką Opactwa Pobenedyktyńskiego, w którym znajduje się Muzeum Diecezjalne.

W „nowym” muzeum dodatkowo stanie stoisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można uzyskać okolicznościowy stempel, kupić pocztówki pamiątkowe o 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka, obejrzeć medal, specjalnie wybity na tę okazję, zobaczyć papieski ornat z Mszy św. w Płocku.

Noc Muzeów w Muzeum Diecezjalnym wpisuje się w obchody tegorocznych Dni Historii Płocka, czyli trzydniowej imprezy poświęconej miastu, jego przeszłości i teraźniejszości. Oprócz kościelnej placówki muzealnej dla zwiedzających otwarta będzie również bazylika katedralna w Płocku, w grobami królewskimi: księcia Władysław Herman i króla Bolesława Krzywoustego. (Elżbieta Grzybowska)

RELACJA Z NOCY MUZEÓW

Około 2 tys. osób odwiedziło w nocy z 3 na 4 czerwca Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa A. J. Nowowiejskiego w Płocku w czasie trwającej Nocy Muzeów. Wstęp był bezpłatny, każdy zwiedzający otrzymał pamiątkowy bilet i okolicznościowe pieczątki, nawiązujące do 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Płocku.

Płocczanie mieli okazję zwiedzać wystawy znajdujące się w dwóch budynkach Muzeum Diecezjalnego. Na pamiątkę otrzymywali pamiątkowy bilet wstępu oraz okolicznościowe pieczątki, nawiązujące do 20. rocznicy pielgrzymki Papieża do Płocka i Dni Historii Płocka, w czasie których odbywała się Noc Muzeów. Zwiedzający mogli także wejść na zabytkowe mury Opactwa Pobenedyktyńskiego, w którym znajduje się „nowe” muzeum.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kartki pocztowe, wydane przez Pocztę Polską z okazji papieskiej pielgrzymki. Każda kartka oznaczana była również pamiątkowym stemplem, nawiązującym do osoby Papieża. Płocczanie mogli także obejrzeć medal, specjalnie wybity na rocznicę pielgrzymki, zobaczyć papieski ornat z Mszy św. w Płocku w dniu 7 czerwca 1991 r., zwiedzić wystawę zdjęć Jana Waćkowskiego o pielgrzymce.

Muzeum Diecezjalne odwiedziło w czasie Nocy Muzeów około 2 tys. osób. Zdaniem ks. Stefana Cegłowskiego, dyrektora Muzeum, impreza ta jest bardzo potrzebna. „Zwiedzających nie brakowało. Płocczanie chętnie wstępowali do muzeum, korzystali z okolicznościowych atrakcji. Mogli na przykład uczyć się strzelać z kuszy, do czego zachęcała drużyna kusznicza ze Szczecina. Zapraszała wszystkich już na rok przyszły, na swój jubileusz 20-lecia” - zapowiadał ks. Cegłowski. (Elżbieta Grzybowska)