Aktualności \ Koncert galowy Canzona i przyjaciele

W ramach Festiwalu Muzycznego Canzonada

zapraszamy na

Koncert Galowy Canzona i Przyjaciele.

niedziela 12 czerwca,  bazylika katedralna godz. 19:00.

 

wystąpią:

OKTET JASNOGÓRSKI

PŁOCKA KAPELA KATEDRALNA "CANZONA"

WIKTOR BRAMSKI - organy

prowadzenie: ks. dr Andrzej Leleń i Marek Piatek

 

    Koncertem Oktetu Jasnogórskiego w katedrze płockiej 12 czerwca rozpoczął się II Festiwal Muzyczny „Canzonada”. W ramach festiwalu w kolejnych tygodniach zaplanowano koncerty poświęcone bł. Janowi Pawłowi II, które odbędą się w różnych kościołach diecezji płockiej.

 
      Podczas inaugurującego „Canzonadę” koncertu w katedrze Oktet Jasnogórski, który wchodzi w skład Kapeli Jasnogórskiej, zaprezentował kilkanaście utworów klasyków m.in. J.S. Bacha, W.A. Mozarta, J. Haydna. Oktetem dyrygował Marek Piątek. Zagrał także gospodarz imprezy Kwintet Katedralny „Canzona”.
    
     „Celem naszego festiwalu jest promowanie osiągnięć lokalnych zespołów muzycznych, kultywujących tradycję gry na instrumentach dętych”, mówił prowadzący koncert ks. dr Andrzej Leleń. Jedną z form promocji jest zapraszanie gościa specjalnego, którym w tym roku był zespół z Jasnej Góry.
 
      Kolejne koncerty w ramach „Canzonady” odbędą się: 19 czerwca w parafii Świętej Trójcy w Mławie, 19 czerwca w parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, 26 czerwca w parafii św. Wojciecha w Nasielsku i 3 lipca w parafii św. Michała Archanioła w Płońsku. Parafie te wybrano nie przypadkowo: pochodzące z nich chóry śpiewały podczas wizyty apostolskiej Jana Pawła II w 1991 r. w Płocku.
 
       Organizatorem II Festiwalu Muzycznego „Canzonada” jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki - zarazem sponsor koncertów, Agencja Rewitalizacji Starówki i Referat Muzyki Kościelnej w Kurii Diecezjalnej Płockiej.
 
     Kwintet Katedralny „Canzona”, inicjator „Canzonady”, nawiązuje do tradycji Płockiej Kapeli Katedralnej, która istniała w Płocku w latach 1642-1900. Na jej potrzeby utwory pisali wybitni kompozytorzy m.in. Michał Zieleński i Marcin Mielczewski. „Canzona” współpracuje z organistą katedralnym Wiktorem Bramskim. Koncertuje podczas najważniejszych wydarzeń patriotycznych i religijnych w Płocku. Jej opiekunem muzycznym jest ks. dr Andrzej Leleń, referent ds. muzyki kościelnej w diecezji płockiej.(Elżbieta Grzybowska)