Aktualności \ Jubileusz Puellae Cantantes Plocenses


Zapraszamy na koncert

z okazji 5 lecia istnienia

Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Cantantes Plocenses

  Piątek, 10 czerwca o godz. 19:00

Bazylika Katedralna w Płocku

Wstęp wolny.

 

 

      Pięciolecie działalności artystycznej obchodził Katedralny Chór „Puellae Cantantes Plocenses”, istniejący przy parafii katedralnej św. Zygmunta w Płocku. Uroczysty koncert odbył się 10 czerwca w bazylice katedralnej w Płocku, wzięli w nim udział rodzice chórzystów oraz sympatycy chóru.
 
     Chór „Puellae Cantantes Plocenses” założyli w 2006 r. Anna i Wiktor Bramscy, jako żeńską część do istniejącego od roku 1998 „Pueri Cantores Plocenses”. Anna Bramska jest dyrygentem, a Wiktor Bramski kierownikiem muzycznym obu chórów.
 
     Jubileuszowy koncert w katedrze prowadził ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku: „Kiedy w ubiegłym roku dziewczęta śpiewały w rzymskich bazylikach, wielu słuchaczy podchodziło i pytało, skąd jest ten chór? Wtedy mogłem z radością odpowiadać, że to chór z Polski, z Płocka. Wtedy pytali, gdzie jest Płock? To była wielka przyjemność widzieć, że śpiew «Puellae Cantantes Plocenses» tak bardzo się podoba”, wspominał ks. Cegłowski.
   
    Dodał również, że chór wykonuje utwory, które pozwalają im „oddychać dwoma płucami: wschodnim i zachodnim”, bowiem w repertuarze mają pieśni sakralne skomponowane zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie Europy.
   
    Podczas koncertu jubileuszowego dziewczęta wykonały kurpiowską melodię ludową „Krzewina” oraz „Neapolitańską piosenkę” Czajkowskiego. Wspólnie z chłopcami z „Pueri”, przy organowym akompaniamencie Wiktora Bramskiego, wykonały m.in. „Ave Maria” de Bossa, „Pietę Signore” Stradellego i „Insanae et vanae curae” Haydna. Na zakończenie chórzyści a capella wykonali pieśń „Mnogaja lieta”.
    
      Katedralny Chór „Pueri Cantores Plocenses” powstał w 1998 r. z inicjatywy Anny i Wiktora Bramskich. W 2006 r. dołączył do nich chór żeński „Puellae Cantantes Plocenses”. Obecnie śpiewa w nim 70 dziewcząt w wieku 7-19 lat. W repertuarze oba chóry mają pieśni liturgiczne oraz dzieła niemal wszystkich epok: od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po najnowsze kompozycje. Dziewczęta występowały z „Pueri Cantores Plocenses”, zespołem Skaldowie, chórami „Radość” i „Ładuga” z Moskwy. Chór koncertował m.in. w Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech i na Łotwie.
    
      „Puellae Cantantes Plocenses” koncertowały m.in. z Narodowym Chórem Ukrainy „Dumka” i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestra Radiową, występowały na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, w 2009 r. zdobyły pierwszą nagrodę w kategorii chórów dziecięcych na Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” w Kitten w Bułgarii. Współuczestniczyły także w nagraniach płyt obu chórów. Biorą udział w najważniejszych wydarzeniach muzycznych i religijnych miasta Płocka. (Elżbieta Grzybowska)

 

fot. Łukasz ChruścielFoto relacja