Aktualności \ Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta w parafii katedralnej w Płocku.
(stanowisko z 6 kwietnia 2020 r.)

Drodzy Rodzice, Drogie Dzieci,
Już tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od planowanej na 10 maja uroczystości Pierwszej Komunii świętej. Wyjątkowa sytuacja w naszej Ojczyźnie sprawia, że prawdopodobnie termin komunii świętej nie będzie dotrzymany. Zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji rodziców, którzy planują ten dzień Ma on przede wszystkim charakter religijny, ale także rodzinny i społeczny. Nie wiemy, kiedy będzie można wrócić bezpiecznie do szkół i kościołów, kiedy będą zniesione ograniczenia w gromadzeniu się w jednym miejscu.

Chcielibyśmy, aby Wasza uroczystość mogła odbyć się bezpiecznie, a jej termin ustalimy tak, aby był on dogodny dla wszystkich. Obecnie bierzemy pod uwagę przeniesienie komunii świętej na jesień tego roku lub podział naszej grupy.Zapewniam, że nie zostawimy Was bez jakiejś rozsądnej decyzji, którą podejmiemy z wyprzedzeniem, potrzebnym na właściwe przygotowanie się do: spowiedzi, uroczystości w kościele, spotkania rodzinnego. Wspólnie z Wami będziemy starali się wypracować takie stanowisko najszybciej jak to będzie możliwe. Po uroczystościach Wielkanocnych spodziewamy się również informacji w tej sprawie z wydziału katechetycznego naszej kurii. W trudnej sytuacji dla nas wszystkich, kiedy nie mamy pewności, jak będą wyglądały kolejne dni i tygodnie, proszę, aby obserwować oficjalne komunikaty państwowe i kościelne, według nich będziemy postępować, a konkretne wskazania będziemy umieszczać na naszej stronie internetowej. Pragnę uspokoić Państwa, że wspólnie będziemy szukać jak najlepszego wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Od kilku lat wszelkie uroczystości z katedry wysłuchać na stronie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej /KRDP/, w zakładce posłuchaj,Katedra Płocka Live, transmitowane są msze św. o godz. 9:00 i 18:00; o godz. 15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia, a o 20:30 różaniec. 

Serdecznie polecamy się Waszej modlitwie i zapewniamy Was o naszej pamięci o Was przed Najświętszym Sakramentem. Niech Matka Boża, która jest Patronką naszej katedry, św. Zygmunt – patron naszej parafii, nasi błogosławieni Płoccy Biskupi Męczennicy abp Antoni i bp Leon, św. Jan Paweł II, św. Stanisław Kostka wstawiają się za nami.

Drogie Dzieci, najwięcej było informacji dla Waszych Rodziców; Was proszę, abyście pomodlili się w intencji wszystkich,którzy w tym roku przygotowują się do przyjęcia Pana Jezusa, nie będą to słowa aktów: wiary, nadziei i miłości; a za Was samych – modlitwa do Anioła Stróża.

Szczęść Boże!

Z Panem Bogiem
Ks. Stefan Cegłowski
Proboszcz parafii Katedralnej w Płocku