Aktualności \ Spotkanie dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.

Drodzy Rodzice,

Postanowienie wielkopostne

za niecały miesiąc, 2 marca, rozpoczniemy Środą Popielcową Wielki Post. To dobra okazja, aby przemyśleć i przedyskutować z dziećmi postanowienie na ten wyjątkowy czas. Znacie Wasze dzieci najlepiej, pomóżcie im w tym, aby to postanowienie było osobiste/indywidualne i konkretne. Czuwajcie, aby nie było zbyt trudne i wspierajcie je w jego wypełnieniu (być może będzie to wspólne postanowienie dla całej Rodziny).

Rachunek sumienia dla dzieci

Bardzo delikatną sprawą jest pierwsza spowiedź, którą poprzedza rachunek sumienia. Aby uniknąć stresu, który i tak zapewne będzie nam towarzyszył, warto już teraz poszukać formuły spowiedzi i wybrać rachunek sumienia, wg którego porozmawiacie z dziećmi na trudne tematy grzechu. Warto ciągle mieć to na uwadze, że celem Pierwszej Komunii św. jest przyjęcie Pana Jezusa i pogłębiona oraz świadoma przyjaźń z Chrystusem, który przyszedł nas zbawić. Uświadomienie sobie grzechu ma nas motywować do poprawy, a ostatecznie daje nam po spowiedzi radość i pokój ducha.

Poniżej podajemy propozycję trzech rachunków sumienia, podkreślam, że jest to tylko propozycja, zawsze możemy skorzystać z innych pomocy. Warto zadać pytanie: jaki grzech przychodzi dziecku na myśl jako pierwszy? Koniecznie też trzeba podjąć temat jakie „mocne” strony dziecka dostrzegacie?, jakie - być może - samo dziecko dostrzega w sobie mocne strony, coś co pomaga mu być dobrym?

Na czym opierać się będzie postanowienie poprawy? Czy nie trzeba pomóc dziecku w zadośćuczynieniu, czy przeproszeniu kogoś? Warto omówić też warunki sakramentu pokuty.
Na czas trwających jeszcze ferii serdecznie pozdrawiam

Ks. Stefan Cegłowski – proboszcz
Płock, dnia 5 lutego 2022 r.