
Remont
Katedra
- Historia
- Biskupi
- Kapituła
- Spowiedź w Katedrze
- Adoracja Najświętszego Sakramentu
- Przywileje bazyliki mniejszej
- Matka Boża Mazowiecka
- Kult św. Zygmunta
- Płoccy Męczennicy
- Ślub w katedrze
- Organy katedry
- Polichromia
- Chór katedralny
- Canzona
- Informacja turystyczna
- Skarbiec katedralny
- Jesteśmy na Facebooku, Instagramie i YouTube!
- Msze św. i nabożeństwa przez Internet!
Parafia
Katedra Płocka \ Władcy Polski
ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER PO KAPLICY KRÓLEWSKIEJ - KLIKNIJ TUTAJ
Bazylika katedralna jest miejscem wiecznego spoczynku Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i kilkunastu książąt mazowieckich. W średniowieczu ich szczątki były dewastowane przez różnych najeźdźców i zostały odnalezione dopiero w 1825 r. Wówczas staraniem biskupa Adama Prażmowskiego złożone w obecnym miejscu w sarkofagu z czarnego marmuru, wykonanym według projektu Zygmunta Vogla. Umieszczono na nim napis: „Władcy i dziedzice ziem: krakowskiej, sandomierskiej, śląskiej, wielkopolskiej, mazowieckiej, dobrzyńskiej, michałowskiej, łęczyckiej i Pomorza”. Fronton sarkofagu zdobi orzeł z alabastru, a na jego płycie umieszczono złote insygnia królewskie. Kaplicę Królewską, gdzie znajduje się sarkofag nazywano dawniej „głogowianą” z powodu wzniesionego tu w 1580 r. w stylu późnorenesansowym pięknego epitafium znakomitego humanisty, prałata Pawła Głogowskiego. Po przeciwnej stronie tablicy stoi barokowy ołtarz z czarnego marmuru przeniesiony tu w 1783 r. z kaplicy Najświętszego Sakramentu. Znajduje się tu obraz św. Kazimierza Jagiellończyka pędzla Władysława Drapiewskiego. W górnej kondygnacji ołtarza umieszczono starszą płaskorzeźbę Ostatniej Wieczerzy. Kaplica oddzielona jest od nawy bocznej neorenesansową kratą kutą w żelazie, wykonaną w 1913 r. wg projektu Stefana Szyllera.
W 1972 r. dokonano badań archeologicznych szczątków. Prace rozpoczęto 21 marca i już pierwsze godziny przyniosły zachęcające rezultaty. Po usunięciu kilku płyt posadzkowych przed stopniami portalu wiodącego z nawy do wnętrza Kaplicy Królewskiej odkryto dwa stopnie wiodące do krótkiego, wąskiego (ok. 80cm) korytarzyka o pochylonym ku krypcie dnie. Po otwarciu grobu piastowskiego specjaliści zidentyfikowali szczątki królewskie. W 1975 r. podczas uroczystości jubileuszowych 900-lecia powstania diecezji płockiej prochy Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego spoczęły we wnętrzu sarkofagu w dwóch obitych aksamitem trumienkach wykonanych z brązu. W ostatnich latach szczątki władców zostały poddane badaniom DNA, wyniki prezentowano 10 maja 2025 r.
W latach 2016-2017 została przeprowadzona gruntowna renowacja Kaplicy Królewskiej w płockiej Katedrze. Od grudnia 2017 r. możliwe jest zwiedzanie Kaplicy Królewskiej:
- od poniedziałku do soboty od 10 do 17
z wyłączeniem mszy św. i nabożeństw. W piątki i soboty moga być śluby; godziny nabożeństw publikowane są na bieżąco na stronie internetowej w zakładce intencje mszalne.
- w niedziele od 14:00 do 17:00.
Aby wejść do Kaplicy i wysłuchać przygotowany program światło/dżwięk, należy zgłosić się do Obsługi Katedry. Do Kaplicy może wejść ograniczona ilość osób (ok. 30). Po Kaplicy oprowadza nas specjalny program (całość trwa 8 minut). Zwiedzanie będzie odwołane, jeśli w tym czasie odbywać się będzie liturgia.
Lista pochowanych w Kaplicy Królewskiej:
Władysław I Herman (zm. 1102)
Bolesław III Krzywousty (zm. 1138)
Bolesław IV Kędzierzawy (zm. 1173)
Leszek Bolesławowic (zm. 1186)
Konrad I Mazowiecki (zm. 1247)
Bolesław II Płocki (zm. 1313)
Kazimierz I Warszawski (zm. 1355)
Siemowit III Starszy (zm. 1381)
Henryk Płocki (zm. 1393)
Siemowit IV Młodszy (zm. 1426)
Kazimierz II Mazowiecki (zm. 1442)
Władysław I Mazowiecki (zm. 1455)
Władysław II Mazowiecki (zm. 1462)
Siemowit VI Mazowiecki (zm. 1463)
Janusz II Mazowiecki (zm. 1495)
fot. 1: obecny wygląd Kaplicy Królewskiej
fot. 2-9: prace archeologiczne w 1972 r. i powtórny pochówek władców w 1975 r., zdjęcia pochodzą z portalu www.plock24.pl