Aktualności \ Projekt ewangelizacyjny w 6. rocznicę śmierci papieża

Projekt ewangelizacyjny w katedrze

PRZYJECHALI Z PASJĄ

Ten koncert pokazał, że znać samą muzykę i widzieć wcześniej gotowe obrazy to nie to samo, co zobaczyć i usłyszeć całość, czyli projekt „Męka Pańska na gitarę, perkusję i… piasek”.

Technika rysowania piaskiem jest unikatowa i bardzo efektowna. Materiał pozwala na wprowadzanie ciągłych zmian, na niespodziewane przekształcenia i przechodzenia jednego obrazu w drugi. Właśnie dlatego autorzy projektu zdecydowali się na tę metodę, o czym 2 kwietnia mogli przekonać się mieszkańcy Płocka.

Koncert w katedrze, który szeroko zapowiadaliśmy, był drugim wspólnym występem artystów ewangelizatorów: Katarzyny Rogowskiej, Piotra Kurstaka i Witka Wilka w ich wielkopostnej trasie. Pokazał, jak bardzo dwie formy przekazu: muzyka i dynamiczny obraz, powstający w czasie aktualnym, mogą się zrosnąć w jedno. I jak bardzo mogą zaangażować widza. Kasia kilkoma pociągnięciami palców po szklanej tafli, „opowiadała” sceny kolejnych stacji Pasji, sprawiając, że każdy powstający obraz zmuszał do jego nazwania i podążania myślami Drogą Krzyżową.

Ale oś dramaturgiczną budowała muzyka na gitarę i perkusję, ani na chwilę nie dająca zapomnieć o tym, jakie wydarzenie opisuje dźwiękiem; tym bardziej że echo znalazły w niej pieśni wielkopostna „Ludu, mój ludu” i wielkanocna „Chrystus zmartwychwstan jest”. Skala tej muzycznej opowieści, rozpięta była od delikatnej, prawie lirycznej melodii do „Bierze krzyż”, po głuche dźwięki uderzenia w perkusję w stacji „Gwoździe”. W ten sposób projekt „Męka Pańska…” stał się rodzajem misterium – wielkopostnego spektaklu, w którym widz nie jest tylko widzem, ale przeżywającym. ("Gość niedzielny", Agnieszka Małecka)Foto relacja