Aktualności \ Święcenia diakonatu

O tym, że posługa diakona ma być odbiciem miłosiernego Boga, mówił dziś biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski do sześciu  alumnów płockiego Wyższego Seminarium Duchownego, którym w bazylice katedralnej udzielił święceń diakonatu. W uroczystości uczestniczyły między innym rodziny nowych diakonów.

Podczas Mszy św. z udzieleniem święceń diakonatu bp Mirosław Milewski stwierdził, że tego dnia dla sześciu alumnów seminarium kończy się czas zadawania pytań. Tego dnia Kościół potwierdza, że ich powołanie jest autentyczne, prawdziwe, że jest wyborem Boga.

Dodał, że diakoni będą sługami wyjątkowego Stołu – ołtarza, na którym składana jest ofiara eucharystyczna. Ale mają także być sługami zwykłego, codziennego stołu. Ich życie i posługa mają być „odbiciem miłosiernego Boga, który pochyla się nad każdym, zwłaszcza nad słabym i potrzebującym pomocy”.

„Idziecie służyć w trudnych czasach. Czasach zamętu i głębokich, często niebezpiecznych zmian. Niczego się nie lękajcie. Mężnie nieście krzyż służby razem z Chrystusem Miłosiernym. Nie bójcie się. Nigdy nie będziecie sami! Jezus jest naprawdę wiernym Przyjacielem, który zawsze będzie przy Was” – zapewniał hierarcha.

Za udzielenie pierwszego stopnia święceń dziękował diakon Krzysztof Stawicki z parafii pw. św. Zygmunta w Płocku (katedralnej). Święcenia diakonatu przyjęli również: Sławomir Ambroziak z parafii pw. św. Bartłomieja w Szyszkach, Łukasz Kiciński z parafii pw. św. Szczepana w Bądkowie Kościelnym, Damian Klimkowski z parafii pw. św. Tekli w Ciechanowie, Adam Kowalski z parafii pw. św. Barbary w Sikorzu, Mateusz Wilczyński z parafii pw. św. Stanisława BM w Drobinie.

W uroczystości w bazylice katedralnej uczestniczyli m.in. rodzice diakonów, profesorowie, ojcowie duchowni seminarium, proboszczowie i siostry zakonne. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Nowi diakoni Kościoła płockiego będą mogli m.in. czytać podczas Mszy św. Ewangelię, głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić śluby, udzielać Komunii św., nosić wiatyk chorym, przewodniczyć obrzędowi pogrzebu, spełniać dzieła miłosierdzia. W czasie obrzędu święceń diakonatu złożyli też przyrzeczenia codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza).

/za KAI/

Obejrzyjcie zdjęcia na stronie "Gościa Płockiego" - kliknij tutaj.