Aktualności \ Droga Krzyżowa ulicami Płocka

Po raz kolejny w piątek przed Niedzielą Palmową płocczanie, z udziałem bp. Piotra Libery, przeszli Drogę Krzyżową ulicami Starego Miasta. Wierni miasta Płocka rozważali poszczególne stacje męki Pana Jezusa, modląc się w intencji Ojczyzny, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nabożeństwo poprzedziła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył wikariusz parafii ks. Michał Piekarski. Po niej rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem płocczan, w tym wiernych trzech parafii na Starym Mieście: katedralnej św. Zygmunta, św. Bartłomieja (farnej) i św. Maksymiliana Kolbego, pokonując drogę od bazyliki katedralnej do fary.

W Drodze Krzyżowej uczestniczył bp Piotr Libera, towarzyszyli mu proboszczowie staromiejskich parafii. Krzyż do czternastu stacji nieśli m.in. księża, klerycy, siostry zakonne, ojcowie, matki, młodzież, dzieci, przedstawiciele stowarzyszeń katolickich.

Rozważania przygotował ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta. Inspiracją była historia Płocka, szczególnie ta zapisana w tablicach płockiej katedry m.in. z nazwiskami z 115 kapłanów, którzy w czasie II wojny światowej zginęli za wiarę i Ojczyznę, z bł. abp. Antonim J. Nowowiejskim i bł. bp. Leonem Wetmańskim na czele.

W czasie rozważań bp Piotr Libera podkreślił, że „nie można kochać Bożego świata, nie kochając na pierwszym miejscu Ojczyzny”. Zwrócił się też o Boga, ażeby nauczył go tej miłości „prowadząc drogą ku wolności”.

Zaznaczył też, że podczas Drogi Krzyżowej płocczanie będą prosić o zgodę w Ojczyźnie oraz o zwycięstwo dobra nas złem. Poprosił też Boga, aby „Ojczyzna rozkwitała w pokoju i sprawiedliwości”, a jeśli taka będzie wola Boga, niech potrafi przyjąć krzyż.

Na zakończenie nabożeństwa w płockiej farze bp Libera odmówił modlitwę za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli oraz udzielił wiernym błogosławieństwa. Uczestnicy nabożeństwa mogli uzyskać odpust zupełny.

Podczas nabożeństwa pieśni wykonywał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Bezpieczny przebieg Drogi Krzyżowej zapewniła Straż Miejska, Policja i harcerze ZHR z drużyny Dębowe Bractwo przy parafii katedralnej.

/za KAI/

Zobacz fotografie na stronie "Gościa Płockiego", kliknij tutaj.