\ Uroczystość odpustowa Wniebowzięcia NMP

Społeczeństwu potrzeba odnowy moralnej - przekonywał bp Roman Marcinkowski w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Wolskiego w bazylice katedralnej w Płocku. W świątyni noszącej wezwanie Wniebowzięcia NMP, mieszkańcy modlili się w intencji Ojczyzny w 98. rocznicę obrony miasta przed bolszewikami w 1920 roku.

Bp Marcinkowski podkreślił rolę Matki Bożej Wniebowziętej, którą artystycznie przedstawiono w witrażu, znajdującym się w prezbiterium katedry. Podkreślił, że została Ona wzięta do nieba, ponieważ wzięła Boga do swojego życia już na ziemi. Stając się Matką Syna Bożego, wypełniła swoje ziemskie powołanie. Kaznodzieja przypomniał, że dokładnie w uroczystość Wniebowzięcia NMP zmarł św. Stanisław Kostka, którego 450. rocznicę śmierci czci Kościół polski i płocki - święty ten, bez reszty oddany Bogu, jest głównym patronem diecezji płockiej.

W okolicznościowej Eucharystii w katedrze płockiej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Andrzejem Nowakowskim, parlamentarzyści, kombatanci i harcerze. Bezpośrednio po Eucharystii jej uczestniczy przeszli pod sąsiadujący z katedrą pomnik Bratniej Ziemi, upamiętniający wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku, gdzie m.in. złożono okolicznościowe kwiaty. Następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele marszu jechali jeźdźcy konni ze stowarzyszenia kawaleryjskiego. W programie znalazło się m.in. złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem J. Piłsudskiego oraz pod pomnikiem legionisty i poety Władysława Broniewskiego.

/za KAI/

Foto: Agnieszka Małecka, "Gość Płocki". Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia - kliknij tutaj.Foto relacja