\ REJESTRACJA POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU KOSTNEGO

W niedzielę 7 kwietnia br. przez katedrą płocką odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego (DKMS). Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek, w przedziale wiekowym 18-55 lat. Waga, dopuszczająca do rejestracji w bazie, to nie mniej niż 50 kg.

Akcję organizuje Samorząd Studencki Politechniki Warszawskiej w Płocku w ramach HELPERS’ GENERATION. Przed katedrą rejestracja odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia w godz. 11:00-13:00 oraz 14:00-15:00.

Publikujemy świadectwo Jakuba Majewskiego, który zdecydował się zarejestrować w bazie dawców: „Jako potencjalny dawca szpiku zarejestrowałem się zimą 2014 roku, w czasie akcji rejestracji na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie studiuję. Wiąże się z tym ciekawa historia – byłem akurat w środku sesji i szedłem na egzamin. W wejściu na wydział spotkałem znajomego z grupy. Akurat tego dnia wolontariusze z DKMS prowadzili akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, z czym to się wiąże, ale zgodnie z kolegą uznaliśmy, że zarejestrowanie się przyniesie nam szczęście na egzaminie. Koniec końców mi przyniosło szczęście, a jemu nie, za to moja rejestracja miała dalsze konsekwencje i zostałem Dawcą Faktycznym - kolega ciągle nie. Latem 2016 roku, po 2,5 roku od rejestracji, otrzymałem telefon, że mój genetyczny bliźniak potrzebuje pomocy i kwalifikuje się do dalszych badań”.

Jakub oddał swój szpik chorej osobie: „Jestem dumny, że udało mi się zrobić coś dobrego i przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. Jestem też wdzięczny wszystkim, którzy powodują, że przeprowadzenie całego procesu jest możliwe, ponieważ wiem, że w całej procedurze Dawca jest tylko jedną z cegiełek. Możliwość uratowania czyjegoś życia jest nieprzeliczalna na cokolwiek innego. Chciałbym bardzo zachęcić wszystkich, którzy mają wątpliwości czy się zarejestrować. Potrzeba tylko minimalnej odwagi, podjęcia decyzji o zarejestrowaniu się w bazie a potem potwierdzenia chęci zostania Dawcą. Cały proces dzieje się głównie obok i nie wymaga wcale dużych wyrzeczeń. Koszt bardzo niski a duża satysfakcja - z dobrego uczynku - gwarantowana!”.

Więcej informacji o HELPERS’ GENERATION znajduje się na stronie: www.dkms.pl/pl/student