Katedra \ Chór katedralny

PUERI CANTORES PLOCENSES

Katedralny Chór Chłopięco – Męski


Chór powstał w 1998 r.  z inicjatywy Anny i Wiktora Bramskich. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie muzyki liturgicznej podczas religijnych uroczystości w płockiej katedrze. Chórem opiekuje się stowarzyszenie, które poza finansowaniem bieżącej działalności współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi organizującymi życie koncertowe, a także zapewnia zespołowi promocję i reklamę.


Od 2006r. istnieje także Chór Męski w skład którego wchodzą wychowankowie chóru chłopięcego. Na repertuar chóru składają się dzieła niemal wszystkich epok – od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po najnowsze kompozycje.

W okresie  swego istnienia z lokalnego przykatedralnego chóru  stał się profesjonalnym zespołem koncertującym na wielu prestiżowych krajowych i europejskich festiwalach, zdobywając liczne nagrody, między innymi tak znaczące jak:

-   Złoty Kamerton na XXII Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży   (2002),

-  Nagroda Ministra Kultury (2002),

-  dwukrotnie I. miejsce w konkursie Cantio Lodziensis (2000, 2002),

-  I miejsce w konkursie Akademii Muzycznej w  Warszawie (2003),

-  Złoty Medal i dwa srebrne na Międzynarodowym Festiwalu Festa Musicale w Ołomuńcu ( 2004),

-  Srebrny Kamerton na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży

   (2007),

-  II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (2007),

-  II miejsce na X Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziecięco -  Młodzieżowych

   „MOSCOW SOUNDS” (2008).

- II i III miejsce na X Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziecięco -  Młodzieżowych

   „MOSCOW SOUNDS” (2010).

- III miejsce na IX Europejskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych Giuseppe Zelioli w Lecco (2010).

-  Chór koncertował w wielu krajach Europy, we Włoszech i Watykanie, na Ukrainie i , we Francji, w Szwajcarii, w Holandii i Belgii, na Litwie, w Czechach, na Słowacji, na Łotwie, w Niemczech , w Hiszpanii i Włoszech, w Anglii, w Rosji.

W Polsce chór współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Teatrem Wielkim Operą Narodową, Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Polską Orkiestrą radiową. Chór dwukrotnie występował w Filharmonii Narodowej i trzy krotnie na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

 Dorobek fonograficzny chóru stanowi 9 płyt CD, między innymi: C –Dur Beethovena,  Stabat Mater – Antonin Dworak, Requiem W.A. Mozarta  poza tym utwory chóralne i kolędy.PUELLAE CANTANTES PLOCENSES


Chór Puellae Cantantes Plocenses powstał w 2006r., skupia 65. dziewcząt w wieku od 7 do 19 lat. Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu w Pałacu Ślubów i Domu Darmstadt. Chór dziewczęcy mimo młodego stażu dał już kilka koncertów, wystąpił z Pueri Cantores Plocenses, Chórem Dziewczęcym z Sigmaringen z Niemiec w Płockiej Bazylice  Katedralnej, z krakowskim zespołem Skaldowie w ramach Płockiego Kolędowania (2007r),   kolędował z Kapelą góralską „ Jodełki” z Radziechów koło Żywca, wystąpił także w Muzeum Mazowieckim w Płocku z Chórem Dziecięcym RADOŚĆ (2007r), i w  Szkole Muzycznej z chórem RADUGA (2008 r) ze Szkoły Muzyczno – Chóralnej w Moskwie.

W lipcu 2008 roku chór koncertował w Niemczech i Szwajcarii a we wrześniu  wziął udział w V Krajowym Kongresie Pueri Cantores w Nowym Sączu. W 2009 roku chór dziewczęcy na Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Kiten (Bułgaria) zajął I miejsce. Dziewczęta wspólnie z chórem Pueri Cantores Plocenses nagrały płytę z kolędami i „Requiem”W. Mozarta.

Strona internetowa chórów:  www.chorplock.pl Foto relacja